Büyüklük

Kırık Testi Kırık Testi Cemaatla Namaz

Cemaatla Namaz

Namazı cemaatle kılmak çok önemlidir. Hiç ihmal etmeye gelmez. Biz Hanbelî mezhebinden değiliz; ama İmam Ahmed b. Hanbel'in cemaat hakkındaki anlayışı dikkate değer. O, cemaatı namazın şartı sayar. Tabiîn efendilerimiz cemaat hususunda ne kadar titizdirler. Mesela, A'meş (Süleyman b. Mihran) yetmiş sene boyunca ilk tekbiri hiç kaçırmamıştır. Yetmiş sene, tek bir rekatı bile kazaya bırakmamıştır. Bir başkası ömrü boyunca namazlarda başkasının ensesini görmemiştir; çünkü, hep en ön saftadır.

Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) cemaatın önemini anlatırken şöyle buyuruyor: "Çok defa içime geliyor ki, birisi namaz için kamet okusun, cemaat namaza dursun, ben de gideyim cemaata gelmeyenlerin evini yakayım." Evet, cemaat çok önemli. Ben size sorsam "Hayatınızda cemaatsiz, münferit kaç namaz kıldınız?" Ondan fazla ise cemaatsız namazınız, söylemeyin onu, Allah'a (celle celâluhu) karşı ayıptır. O on vakit de, ya yolda, ya havaalanında, ya da uçakta, yani cemaata imkan bulamadığınız yerlerde olmalı.

Hayat namaza göre tanzim edilmeli. Namaz bir takvim gibi hayatın her noktasını kuşatmalı. Hayatın gerçek takviminin blokajı namaz üzerine oturtulmalı. Namaz vakitleri köşe taşları olmalı ve sair işler bu köşe taşlarına göre programlanmalı. Eskiler bir iş için sözleştiklerinde "Sabah namazından önce.. öğle namazından sonra.." derlerdi. Kur'an'da da bu espri muhafaza edilir ve pek çok yerde "Namaz kılındıktan sonra.. namaza kalktığınızda.. namaza durduğunuzda.." (Bkz.: Maide, 5/6) gibi ifadelerle ferman buyrulur.

Ağlamak da, tebessüm de kalbin çehreye yansıyan rengi olmalıdır.

Bu Sayfayı Sitenizde İktibas Edin

Sitenizde bu yazıya link vermek için aşağıdaki metni kopyalayıp, sitenizde yazı gövdesine yapıştırın.Önizleme:

Cemaatla Namaz
Pazartesi, 17 Aralık 2001Bu sayfayı ekle
Digg! Reddit! Del.icio.us! Google! Live! Facebook! StumbleUpon! Twitter!